طلا

gold

استفاده از صنایع معدنی برای پیشرفت و ترقی اقتصادی هنری کشور یک امر ضروری و حتمی است . با وجود اینکه تا فعلا در کشور ما مختصات دقیقی درباره تمامه ذخایر معدنی صورت نگرفته است لاکن تا جایکه برسی شده است افغانستان از لحاظ داشتن منابع معدنی یک کشور غنی و ثروتمند است اگر سرمایه گذران داخلی و خارجی سهم بگیرند به اطمینان می توان گفت که کشور عقب مانده و جنگ زده افغانستان به بسیار زودی در قطار کشور های پیشرفته در رقابت قرار خواهد گرفت .

طلا:نشان کوتاه سمبولیک آن Au است و آنرا نیز بنام زر میگویند . انسانها از زمانه بسیار دور طلا را می شناختند و آنرا برای زینت استعمال میکردند .در مصر زیوراتی بدست آمده که سال ۴۰۰ پیش از میلاد ساخته شده است.

طلا یا زَر با نشان شیمیایی آن Au نام یک عنصر است. طلا فلزی نرم و چگال شکل پذیر به رنگ زرد روشن و براق است که در مجاورت هوا و آب زنگ نمی‌زند و تیره نمی‌شود. از نظر شیمیایی، طلافلزی ولسطه است که درگروه ۱۱دوره جدول عناصری جای دارد و یکی از کم واکنش ترین عنصرهای جامد درشرایط استاندارد است نماد شیمیایی این عنصر، Au از نام لاتین آن aurum به معنی «درخشش سپیده دم» گرفته شده‌است.

ارزش طلا به دلیل کمیابی آن، کاربردپذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در مقابل زنگ زدن و خوردگی، رنگ متمایز، واکنش‌ناپذیری با دیگر عناصر است ویژگی‌هایی که در کمتر فلز دیگری دیده می‌شود. طلا از آغاز تاریخ مکتوب بشر همواره فلزی گران بها و محبوب بوده‌است که برای ضرب سکه ، ساخت جواهرات و کاربردهای هنری استفاده می‌شده‌است. در گذشته سیاست مالی بسیاری از کشورها بر پایه استاندارد ستوار بود یعنی پول هر کشوری معادل مقدار مشخصی از طلا بود. استاندارد طلا از آغاز جنگ جهانی اول در بیشتر کشورهای اروپایی و پس از آن به تدریج در کشورهای دیگر کنار گذاشته شد و سیاست پول بی پیشوانه جایگزین آن شد.

ویژگی‌ها :

طلا ماده‌است. یک گرم از این عنصر را می‌توان آن قدر چکش زد تا به اندازهٔ یک ورق با مساحت یک متر مربع پهن شود یا یک اونس را به اندازه ۳۰۰پا پهن کرد. برگهٔ طلا می‌تواند آن قدر نازک شود تا در پایان شفاف شود در این صورت نور گذرا از آن به رنگ آبی مایل به سبز خواهد بود چون طلا به شدت نور زرد و قرمز را باز می تاباند.چنین ورقه‌های نیمه شفافی به خوبی پرتوهای فروسرخ را باز می تاباند، این ویژگی در پوشش‌های محافظ در برابر پرتوهای فروسرخ یا پرتوهای گرمایی مانند لباس‌های محافظ در برابر گرما یا در برابر خورشید مانند لباس فضانوردان به کار می‌آید.

جواهرات :

به دلیل نرمی بالای طلای خالص (عیار ۲۴) آن را با فلزهای دیگر آلیاژمیکنند تا استحکام، شکل‌پذیری و خواص دیگر آن بهبود یابد مس رایجترین فلز در آلیاژهای طلاست و باعث قرمزتر شدن رنگ آلیاژ می‌شود. میزان طلای موجود در هر آلیاژ از واحد ۲۴ یا واحد ۱۰۰۰ بیان می‌شود. طلای ۱۸ عیار به معنی ۱۸ واحد طلا و ۶ واحد فلز دیگر و طلای ۹۰۰ به معنی ۹۰۰ واحد طلا و ۱۰۰ واحد فلز دیگر است.

طلای با عیار ۱۸ که دارای ۲۵٪ مس باشد در طلاسازی سنتی و باستانی روسیه دیده شده‌است. این طلا که قرمز رنگ است برای عموم مردم کاربرد ندارد. طلای ۱۴ با آلیاژ طلا-مس رنگی همانند برخی آلیاژهای برنز دارد که از هر دوی آن‌ها در ساخت نشان پلیس استفاده می‌شود. از آمیختن طلا باآهن به طلای آبی و از طلا با آلمونیم به طلای بنفش می‌رسیم. این رنگ‌های طلا مگر در کارهای بسیار ویژهٔ گوهرسازی، کاربرد چندانی ندارند. طلای آبی تُرد است و به سختی می‌توان با آن کار کرد.

خوردنی و نوشیدنی :

برگ طلابه صورت گَرد یا پوسته پوسته در پخت یا برای زیبایی روی برخی خوراکی‌های رده بالا و نوشیدنی افراد برجسته و ویژه بکار می‌رود. همچنین در قرون وسطی شاهان و افراد برجسته برای نشان دادن میزان برخورداری میزبان و یا با این باور که چیزی چنین ارزشمند و کمیاب باید برای سلامتی مفید باشد، در نوشیدنی‌ها یا خوراکی‌ها از گَرد یا پوسته‌های طلا استفاده میکردند.

الکترونیک :

شمار الکترون‌های آزاد در فلز طلا، ۵٫۹۰×۱۰۲۲ cm۳ است. طلا رسانایی خوبی جریان برق است که در جاهایی که با انرژی بالا روبروییم کاربرد دارد. در میان عنصرها تنها نقره و مس دارای رسانایی در یکای حجم بالاتر از طلایند اما طلا به دلیل پایداری اش در برابر خوردگی نسبت به این دو عنصر برتری دارد. برای نمونه می‌توان از سیم کشی پروژه مهنتن نام برد.

طلا در برابر حملهٔ مواد کلری آسیب پذیر است اما پایداری بالای آن در برابر اکسیدشدگی و خوردگی در محیط غیرکلری و اسیدهای غیرکلری باعث کاربرد صنعتی گستردهٔ این عنصر شده‌است. طلا در اتصالات برقی مانند کابل یواس بی صدا و تصویر به صورت یک لایهٔ پوششی نازک بکار می‌رود. البته کاربرد طلا در این زمینه در مقایسه با فلزهای جایگزین مانندقلع بسیار مورد بحث است. برخی از حرفه‌ای‌های صنعت صدا و تصویر بر این باورند که کاربرد طلا در اتصالات برای بسیاری از کاربران ضروری نیست و این کار تنها برای بازاریابی انجام می‌شود. به هر حال در اتصال‌های برقی کشویی و یا در کلید های که محیط بسیار نمور یا خورنده‌است یا در کاربردهایی که از دست رفتن ارتباط هزینهٔ زیادی به بار می ‌آورد مانند فضاپیماها، موتور هواپیماهای جت، ابزارهای مخابراتی و یا برخی رایانه‌ها از طلا به فراوانی بهره برده می‌شود.همچنین شکل پذیری بالای این عنصر، سمی نبودن،رسانایی بالای آن در برگزیدنش موثر است در پیوند بخش‌های گوناگون ابزارهای نیمه رسانا هم طلا به کار می‌رود .

که امروزه در عکاسی برای جابجایی رنگ‌های چاپ سیاه-سفید نقره برمید ، به تُن‌های قهوه‌ای یا آبی و یا برای افزایش پایداری آن، طلا بکار برده می‌شود. کاربرد طلا در چاپ‌های قرمز-قهوه‌ای برای پدید آوردن رنگ قرمز است.

طلا در سیستم الکترونی :در صنایع اتومی طیارات راکت و ماشین های مغلق و پیچیده نیز بکار میرود طلا جریان برق به بسیار خوبی عبور می دهد بنا در صنعت کمپیوتر نیز استفاده میشود.

تهیه کننده گان :نرگس طیب تمنا استار

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *